Login « Register « Panel boczny
Aleksander Chmiel: FOTOZBLIŻENIA PRZYRODNICZE / NATURE CLOSE-UP PHOTOGRAPHY » Blog » 32. Fotografia graficznie. Cz.1

32. Fotografia graficznie. Cz.1

Tak tylko na marginesie

Fotografię powszechnie definiuje się jako rysowanie światłem z możliwością wielokrotnego powielania obrazu (jest zatem grafiką), ale moim zdaniem powinno się ją określać raczej jako malowanie światłem. W języku greckim czasownik γράφω (grapho) znaczy pisać/opisywać, ale jego znaczenie rozszerzono na rysowanie, a nawet malowanie. Grafika w znaczeniu artystycznym i rzemieślniczym, z kolei, obejmuje różne techniki umożliwiające wielokrotne powielanie wzorca (matrycy) na papierze, tkaninie lub innym materiale.

Moja grafika

Zaprezentowane zostaną przykłady zdjęć przypominających klasyczną, ręcznie robioną grafikę, w których temat podany jest bardzo oszczędnie, jakby szkicowany w postaci kształtów o charakterze form geometrycznych, często po transformacji do czerni i bieli, czasem z minimalnym udziałem koloru, i zawsze mocno kontrastowych.

Niechciane tło, niechciane plany, potrzebny kontrast

Wychodząc o świcie późnym latem i jesienią często zastaje łąkę i ugór we mgle i w pajęczynach. Obraz jest dość smutny i mocno zabałaganiony gęstą roślinnością. Znajduje ciekawy pajęczynowy temat z rosą, ale jak fotografować w takim bałaganie; rezygnuję. Idę dalej i szukam czegoś, co wystaje ponad dżunglę traw i chwastów. Trafiają się wysokie źdźbła traw i osty. No, ale w tle są krzaki. Obchodzę dookoła i znajduję miejsce, z którego mogę dopracować kadr na tle nieba (1-3), czasem z minimalną pasem roślin na samym dole. Jeżeli ten drugi plan jest wystarczająco odległy, wykorzystuję go jako rozmytą podstawę zdjęcia (2). Temat zdjęcia ląduje jednak na tle nieba. Przy pajęczynach ważną rolę odgrywa pojawiające się nad horyzontem słońce. To ono zapewnia duży kontrast w kropelkach rosy. Resztę można dopracować w programie graficznym; no i jest „czysta grafika”. Jeżeli temat jest bardzo przestrzenny, przed zrobieniem zdjęcia konieczny jest dobór odpowiedniej przysłony, żeby możliwie cały temat znalazł się w obszarze ostrości. Na finalnym obrazie przestrzenność tematu ma zniknąć; grafika musi być płaska.

Z owadami jest trudniej, ale przy odrobinie szczęścia tu też można znaleźć ciekawy temat graficzny (4-6). Do najwdzięczniejszych należą nartniki sunące po czystym lustrze wodzy (4). Do najtrudniejszych należą ważki (5). Do stworzenia graficznego układu można wykorzystać odnóża komarnicy, a istotną sprawą ukazał się też bardzo graficzny układ źdźbeł traw (6). W dwóch ostatnich przykładach ważne było odległe tło roślinne, które uległo całkowitemu rozmyciu tworząc delikatne uzupełnienie obrazu. Graficznego tematu można szukać bardzo długo, a i tak do domu często wracam bez dobrego kadru.

Słońce podnosi się coraz wyżej i ogrzewa łąkę, co zwiastuje koniec sesji. I nie chodzi tu o nadmiar światła, ale o budzące się od ciepła coraz mocniejsze podmuchy wiatru. To nawet dobrze, bo w domu czeka śniadanie.

Date: 2022.03.20
Owner: Administrator galerii
Size: 6 items
1

1

Date: 2022.03.20
Owner: Administrator galerii
Views: 1293
2

2

Date: 2022.03.20
Owner: Administrator galerii
Views: 852
3

3

Date: 2022.03.20
Owner: Administrator galerii
Views: 1336
4

4

Date: 2022.03.20
Owner: Administrator galerii
Views: 1236
5

5

Date: 2022.03.20
Owner: Administrator galerii
Views: 1218
6

6

Date: 2022.03.20
Owner: Administrator galerii
Views: 1207
Advanced Search
View Slideshow

Akcje

View Slideshow

Language

Powered by Gallery v2.3 Aleksander Chmiel